Historie

Historie

Rok 2005, původní Harfová Společnost

Základ skupiny vznikl v roce 2002 pod jménem Harfová Společnost. Hlavní ideou Společnosti bylo propagovat harfu a znovu ji objevit pro české posluchače. Zároveň byla skvělým důvodem pro setkání všech harfistů ať už začínajících, či zkušenějších.

Harfová Společnost začínala v dobách, kdy u nás harfy téměř nešlo sehnat (Jirka Vyšata si svojí postavil sám) a zahraniční nástroje byly velmi drahé, nezbývalo než improvizovat – struny do sekaček, tenisových raket apod. se sice osvědčily, ale buďme rádi, že se harfa opět začíná rozmáhat a vybavení je dnes dostupnější.

Rok 2006 již bez Jirky a ještě bez Aničky

Původně se jednalo o čistě harfový soubor amatérských hudebníků, kteří tímto způsobem dávali najevo lásku k tomuto zapomenutému nástroji. Jak postupoval čas, rostly i schopnosti jednotlivých členů, přidávaly se další nástroje a pomalu ale jistě se měnilo i celkové zaměření souboru. Někteří z nás začali hudbu studovat a ti z nás, kteří mají harfu pouze jako koníčka, díky Harfové společnosti získali mnoho cenných zkušeností. V roce 2006 se skupina ustálila na počtu tří harf.

Leden ´07, krátké působení Blanky Vrbové

Zásadní změna nastala s příchodem Aničky a její nekonečnou výzbrojí fléten a historických plátkových nástrojů. Floris původně podporoval skupinu hlavně technickým zázemím, ale záhy se v něm projevily rytmické sklony a od léta 2006 dotváří atmosféru naší hudby rytmickými nástroji. Původní Harfová Společnost se tak stala polovinou nového projektu. Tento poměr se později ještě zvýraznil odchodem Věrky Kadeřábkové začátkem roku 2007.

Ke konci roku 2006 jsme kompletně přestavěli celý koncertní program, který nyní více směřuje do oblasti World Music. Vytvořili jsme nové logo a změnili jsme název na ¡Harpa Vieja! (s Harfovou Společností v podtitulu) Stále však zůstáváme převážně amatérskou skupinou, která hraje melodie z celého světa pro radost vám i sobě.

Skupina je od roku 2007 ve stabilním složení, repertoár se usadil a na jaře 2012 očekáváme narození malého CD.

¡Harpa Vieja! od roku 2007

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.